Varenummer: 6431023
Vurdering: DKK 8.800

Vintagebroche i 18 kt. gulguld prydet med old mine cut-slebne diamanter, front belagt med hvidguld, roset på front i rødguld fattende en centerdiamant på ca. 0.25 ct. omkranset af otte diamanter på tilsammen ca. 1.05 ct., samt to diamanter på tilsammen ca. 0.45 ct. placeret solitært på brochen. Diamanter i alt ca. 1.75 ct. Farve: Faint Pink, Top Cape, Cape, Light Yellow (K-R), Fancy Light Yellow, klarhed: SI-P. Ustemplet, syretestet. L. 6,8 cm. Vægt 5,8 g. Alm. brugsspor.