Vintage diamantring af guld og sølv, dateret 1921

Varenummer: 6445341

Næste bud: DKK 3.400
Vurdering: DKK 5.000

Vintage diamantring af guld og sølv prydet med en Old European cut diamant på ca. 0.13 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. Omkranset af 7 mindre rosenslebne diamanter. Utydeligt dateret 15 X 921. Syretestet til 14 kt., front af sølv.
Vægt ca. 3,1 g. B. 1,6 cm. Ringstr. 52/17,25. Aldersrelateret brugsspor samt med større og mindre afslag på rosenslebne diamanter.

DKK 3.400
Auktionen afsluttes:  26-06-2024 19:49:00