Ubekendt dansk snedkermester. Armstol skønvirkestil

Varenummer: 6473687

Næste bud: DKK 1.000
Vurdering: DKK 2.000

Ubekendt dansk snedkermester. Armstol med stel af bøg og pitch pine sæde af snorreflet. Udskåret rygstykke i skønvirke/oldnordisk stil. Spor efter oprindelig rød bemaling. ca. 1900. H 85 cm. B 63 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor.

DKK 1.000
Auktionen afsluttes:  20-07-2024 17:26:47