Tre ingefærskrukker / lågkrukker. 1900-tallet (3)

Varenummer: 6463929

Vurdering: DKK 1.000

Tre ingefærskrukker / lågkrukker af porcelæn, heraf en dekoreret med blomster, en dekoreret med mønster samt en med blomster- og dyr. Alle stemplet i bunden. H. ca. 25-33 cm. Fremstår med brugsspor, en med mindre afslag indvendigt på låg samt en med afslag ved mundring. (3)

Auktionen afsluttes:  28-07-2024 16:58:37