Tre antikke buddhistiske billeder, Siam / Thailand, 19. årh.s slutning (3)

Varenummer: 6429850
Vurdering: DKK 2.000

Et stofmaleri, dekoreret i gouache med figurscene med Kanthaka, 100 x 84 cm. Samt to manuskripmalerier / manuskriptfragmenter, gouache og guld på papir, dekoreret med hhv. Phra Chan i hestetrukken vogn samt med to knælende tempelvagter på forgyldte troner, hhv. 48 x 85 cm og 92 x 66 cm. Alle tre værker med rammer i massivt orientalsk hardwood.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 19:00:00