Tissot 'Seastar'. Vintage herreur i forgyldt stål med sølvfarvet skive, ca. 1960'erne

Varenummer: 6464246
Næste bud: DKK 1.000
Vurdering: DKK 1.500

Vintage herrearmbåndsur fra Tissot, model Seastar, ref.nr.: 42540-4X, cal. 781-1, i urkasse af forgyldt metal med bagkasse af stål, sølvfarvet skive med forgyldte arabertal og stregindeks, centreret sekundviser, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med nyere læderrem med forgyldt spænde, mekanisk urværk med automatisk urværk. Ø. 33 mm. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Auktionen afsluttes:  08-08-2024 19:28:00