Tidlig Hingelberg-potageske i sølv, 1906

Varenummer: 6472854

Næste bud: DKK 1.300
Vurdering: DKK 1.700

Potageske i sølv med indvendigt forgyldt laf samt skaft med tunget kant og graveret og punslet ornamentik i 1700-tals stil, udført hos Frantz Hingelberg, Aarhus, 1906. L. 36,5 cm. Vægt 159 g. Fremstår med brugsspor og gravering.

DKK 1.300
Auktionen afsluttes:  26-07-2024 19:39:00