Thorvald Marthinsen m.fl. To tesier på stand fremstillet af sølv, heraf bl.a. 'Viking Rose' (4)

Varenummer: 6465945

Næste bud: DKK 1.800
Vurdering: DKK 2.400

Thorvald Marthinsen m.fl. To testier på stand fremstillet af sølv, heraf 'Viking Rose' med gennembrudt skaft prydet med blomster og blad ornamentik, fremstillet af Thorvald Mathinsen, Tønsberg o. 1930. Svensk importstemplet. (L. 14,2 cm.)
Endvidere en tesi af sølv på stand med vifteformet/ svejfet fane prydet med blomsterornamentik i relief. Stand med identisk dekor. Stemplet med tysk sølvstempel samt 830S (L. 14 cm.)
Samlet vægt: ca. 203 g. Tesierne fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (4)

DKK 1.800
Auktionen afsluttes:  23-07-2024 19:10:00