Stor burmesisk Buddha af udskåret og delvist forgyldt træ. H. 70 cm.

Varenummer: 6415328
Hammerslagspris: DKK 1.000
Vurdering: DKK 2.000

Shakyuamuni Buddha, siddende i dhyanasana på dobbelt lotus krone. Højre hånd i bhumisparsha mudra. Kjortel rigt udskåret med gentagelsesmønstre. H. 70 cm. 18./19 årh. Proveniens: Dansk privatsamling, etableret omkring 1955-1970.
Auktionen afsluttes:  12-03-2024 18:50:00

2322914 12-03-2024 18:43:43 DKK 1000