Steen Einar Wellergren, Siersbøl m.fl. En samling smykker af 9 og 14 kt. guld og sterlingsølv (12)

Varenummer: 6460141
Næste bud: DKK 1.600
Vurdering: DKK 3.000

En samling smykker bestående af: 14 kt. guld: Et par små spiralformede ørestikker med perler, vægt 1,7 g.>br> 9 kt.: Kæde med vedhæng prydet med cabochonslebne granater og små perler (tre perler mangler), L. kæde 44 cm, H. vedhæng 4 cm, vægt 4,7 g. Sterlingsølv: to ringe, bl.a. fra Hermann Siersbøl med gulddetalje, str. 51 og 52,5, broche med rav, to par ørestikker, veneziakæde, samlet vægt 31,9 g.
Fremstår med alm. brugsspor, tre små perler mgl. på vedhæng. (12)
Auktionen afsluttes:  25-07-2024 20:37:00