Spilæske med brikker af ben, 1900-tallets første halvdel

Varenummer: 6437544
Hammerslagspris: DKK 350
Vurdering: DKK < 1.000

Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 6442804
Spilæske af træ med tydelig åretegning, antageligt palisander, indvendigt med rum og 4 små æsker prydet med spillekortskulørerne klør, ruder, hjerter og spar i emalje, æskerne indeholder spillebrikker af ben, desuden spillemønter og spillekort, 1900-tallets første halvdel. H. 6. L. 28 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsspor, de små æsker med defekter.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 20:03:00

502360 07-02-2024 08:23:02 DKK 350