Søren Georg Jensen for Georg Jensen. Salt- og peberbøsse nr. 965 (2)

Varenummer: 6404021
Næste bud: DKK 3.600
Vurdering: DKK 5.000

Georg Jensen. Et par moderne salt- og peberbøsser af sterlingsølv i asymmetrisk pæreform, saltbøssen med forgyldt spids. Designet af Søren Georg Jensen (1917-1982) i 1949, dessin 965. H. 8 cm. Samlet vægt ca. 150 g. Fremstår med brugsspor.
Litteratur: Lise Funder: 'Dansk sølv. 20. århundrede', omtalt og afbildet s. 163. (2)
Auktionen afsluttes:  07-08-2024 20:02:00