Smaragd- og brillantrosetring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 4.93 ct
Vurdering:
11.000
Smaragd- og brillantrosetring af 18 kt. hvidguld prydet med større oval cabochonsleben smaragd på ca. 4.37 ct. Caraten på smaragden er stemplet i ringskinnen., omkranset af 16 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.56 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS-SI samt enkelt P1. 1900-tallets anden halvdel. vægt ca. 5,8 g. Front 1,89 x 1,6 cm. Utydelige, slidte stempler, og aldersrelateret brugsspor.
11-05-2024 19:55:16