Skrivebord og stol af mahogni, 1900tallets 1.halvdel (2)

Varenummer: 6473643
Hammerslagspris: DKK 900
Vurdering: DKK 1.500

Fritstående skrivebord på svungne ben med fødder som dyrepoter, to skuffer i hver side og skuffe i midten. Svungen, udskåret pladekant og ornamentik i form af rocailler og bladværk. H. 76 cm, L. 150 cm, B. 79 cm.
Højrygget armstol med fødder som dyrepoter på forbenene, rigt udskåret ryg. Sædehøjde 48 cm, B. 65 cm. Ryghøjde 108 cm. Pæn stand med almindelige aldersrelaterede brugsspor.
Auktionen afsluttes:  12-07-2024 16:32:00