Siamesisk skrin samt lighter af sterlingsølv, Thailand 1900-tallet (2)

Varenummer: 6462726
Næste bud: DKK 1.400
Vurdering: DKK 1.800

Siamesisk skrin samt lighter af sterlingsølv med bygnings- og skibsmotiver, skrin indvendigt beklædt med træ og med flytbar rumdeler, Thailand 1900-tallets første halvdel. Begge stemplet Siam Sterling. Skrinet måler 15 x 9,5 x 3,3 cm. Samlet vægt inkl. træ og lighterens indvendige stålmekanisme ca. 402 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Auktionen afsluttes:  26-07-2024 19:11:00