Samling Jens Harald Quistgaard mm. (4)

Varenummer: 6469875
Vurdering: DKK 1.200

Samling Jens Harald Quistgaard mm. bestående af : Jens H. Quistgaard; gul emaljeret kande med plast omviklet håndtag, mrk IHQ, Køben Style, H. 24,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor, afslag på emalje indvendig.
Jens Harald Quistgaard. Bakke / fad af massivt teaktræ i svungen form med greb. L. 59,5 cm. B. 29,5 cm. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Alm. brugsspor.
Nissen / Digsmed nøddeknækker L. 18,5 cm., B. 6 cm.
Nøddeknækker af palisander og messing 1950erne designet af Poul Knudsen for Preben Broste. L. 23,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (4)
Auktionen afsluttes:  12-07-2024 18:35:00