Rubin- og brillant- halscollier af 18 kt. guld, i alt ca. 0.45 ct.

Varenummer: 6420369
Hammerslagspris: DKK 4.200
Vurdering: DKK 6.000

Halscollier med integreret hjertevedhæng af 18 kt. guld prydet med 28 små facetslebne rubiner på ca. 0.33 ct. sat i pavé omkranset af 26 mindre klare hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.12 ct. Stemplet 750 samt med italienske Gold Hallmarks. Kæde: L. 44 cm. Vedhæng: L. 1,2 cm. Vægt: ca. 2,9 g. Smykket fremstår med lette brugsspor.
Auktionen afsluttes:  21-02-2024 19:36:08

635020 21-02-2024 19:34:08 DKK 4200