Rolex 'Date'. Herreur i 18 kt. guld med sølvfarvet skive, ca. 1968

Varenummer: 6426023

Næste bud: DKK 36.000
Vurdering: DKK 50.000

Herrearmbåndsur fra Rolex, model Date, ref.nr.: 1500, cal. 1570, serienr.: 2134XXX, i urkasse af 18 kt. guld, søvfarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med senere læderrem med forgyldt spænde, automatisk urværk. Ø. 34 mm. fremstår med brugsspor, patineret/snavset skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

DKK 36.000
Auktionen afsluttes:  10-03-2024 20:25:44