Varenummer: 6431519
Vurdering: DKK 4.600

Engelsk ametyst- og diamantring af 18 kt. guld prydet med en ovalslebet ametyst i center på ca. 2.18 ct. flankeret af to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.18 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: VS-SI. Stemplet JK samt med London Gold Hallmarks med datering 1982. Ringstr.: 54,5/ 17,25. Vægt: ca. 3,4 g. Ringen fremstår med aldersrelateret brugspræg, ametyst med slitage på facetter.