Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe

Varenummer: 6471177
Hammerslagspris: DKK 1.700
Vurdering: DKK 2.000

Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 46, Ø. 30 cm. Fremstår med manglende underskærm samt brugsspor.
Proveniens: Danske Bank.
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 18:07:00