Poul Henningsen. 3 1/2 - 2 1/2 Bordlampe

Varenummer: 6372398
Vurdering: DKK 25.000

Poul Henningsen 1894-1967. 3 1/2 - 2 1/2 Bordlampe med stamme og fod af forniklet messing, topplade, topskrue og afbryderhus med gennemgående afbryder af bakelit, skærme af senere rosabemalet glas. Udført hos Louis Poulsen 1930-erne. H. 55 . Ø. 34 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ridser og mærker, ny ledning, skærme af senere rosabemalet glas.
Auktionen afsluttes:  04-09-2024 20:57:00