Poul August Plum. Portræt af barn der spiser melon, Fra Galathea ekspeditionen

Varenummer: 6437142
Vurdering: DKK 4.000

Poul August Plum (1815-1876). Portræt af barn der spiser melon. Olie på lærred. Sign. monogram P.A.P. 49 x 43 cm. (64 x 58).
Proveniens: tidligere i kunstnerens samling, som blev solgt hos Arne Bruuns Rasmussens Kunstauktioner 1950, auktion 15, kat. nr. 270.
Poul August Plum var en af sin tids mest berejste kunstnere og var med på den første Galathea jordomrejse fra 1845-47 som illustrator til et bogværk om samme og har udført flere tegninger, akvareller og malerier fra denne ekspedition, især fra Indien og Tahiti.
Auktionen afsluttes:  26-03-2024 19:11:00