Piet Hein, Arne Jacobsen og Bruno Mathsson. Superellipse spisebord

Varenummer: 6471212
Hammerslagspris: DKK 700
Vurdering: DKK 2.000

Piet Hein, Arne Jacobsen og Bruno Mathsson. Superellipse spisebord med hvidlakeret bordplade, med alukant. Monteret med spændben af satin forkromet stål. H. 71, L. 180, B. 120 cm. Formgivet 1968. Fremstår med brugsspor, ridser, pletter på kantliste / plade. Alukant har sluppet bordplade i det en hjørne.
Proveniens: Danske Bank / Danica Pension
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 10:44:00