Paul Bunge præcisionsvægt i montre Dansk/Tysk laboratorievægt.

Varenummer: 6436152
Hammerslagspris: DKK 500
Vurdering: DKK < 1.000

Præcisions balancevægt med tårn og vægtarm i messing ophæng, to runde skåle af rustfrit stål. finjusteringsenhed. Vægten er monteret på sort marmor plade i træ kabinet, oplukkelig front og sider. mrk. Poul Bunge og H. Struers kemiske laboratorium. H. 43 B. 38 D. 27 cm. nogle lodder medfølger. Fremstår med brugsspor og mangler.
Auktionen afsluttes:  20-02-2024 20:31:48