Nordtysk tevandsmaskine i Augustenborg-stil, ca. 1800

Varenummer: 6435496

Næste bud: DKK 1.200
Vurdering: DKK 1.500

Nordtysk tevandsmaskine i Augustenborg-stil af sortlakeret metal på tre ben med tappehane og lukker i messing, dekoreret med forgyldt vinranke omkring halsen og front prydet med prospekt af kirke i landskab. H. 40,5 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, spredt slid og ridser på lakering, bule i låget og et let bøjet ben.

DKK 1.200
Auktionen afsluttes:  05-03-2024 19:37:00