Vurdering:
1.500
Nordtysk tevandsmaskine i Augustenborg-stil af sortlakeret metal på tre ben med tappehane og lukker i messing, dekoreret med forgyldt vinranke omkring halsen og front prydet med prospekt af kirke i landskab. H. 40,5 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, spredt slid og ridser på lakering, bule i låget og et let bøjet ben.