Niels Ingvardt Johansen, Århus. Ametystring af 14 kt. guld, 1960-70'erne

Varenummer: 6445572

Næste bud: DKK 1.700
Vurdering: DKK 2.200

Niels Ingvardt Johansen, Århus. Retroring af 14 kt. guld, prydet med cabochonslebet ametyst, stemplet "NIJ 585", udført 1960-70'erne. Str. 51. Vægt: ca. 4,4 gr. Fremstår med brugsspor, ringskinne med spor efter størrelsesændring.

DKK 1.700
Auktionen afsluttes:  24-04-2024 19:29:54