Vurdering:
2.200
Niels Ingvardt Johansen, Århus. Retroring af 14 kt. guld, prydet med cabochonslebet ametyst, stemplet "NIJ 585", udført 1960-70'erne. Str. 51. Vægt: ca. 4,4 gr. Fremstår med brugsspor, ringskinne med spor efter størrelsesændring.