Nicolai Hammer, Peter Tom Petersen m.m. Samling bymotiver m.m., raderinger m.m. (9)

Varenummer: 6466527

Næste bud: DKK 600
Vurdering: DKK 1.200

Nicolai Hammer (1887-1970) & Peter Tom-Petersen (1861-1926) & Vilhelm Kyhn (1819-1903). Samling bymotiver m.m., raderinger (gulnede) m.m. bl.a. Nicolai Hammer, motiv af 'Alfred Andersen Haandskomager', tryksign. 1931 m.m., bladstørrelse 30 x 35 cm, Nicolai Hammer, motiv af Rosenborg, 1/ 22, sign. i bly, bladstørrelse 48 x 42 cm, Nicolai Hammer, bymotiv, 21 / 30, sign. i bly 1916, bladstørrelse 46 x 34 cm, Peter Tom-Petersen, motiv fra Fåborg med Klokketårnet, sign. OP20 m.m., bladstørrelse 46 x 35 cm, Peter Tom-Petersen, motiv fra 'Borgergade', sign., bladstørrelse 34 x 33 cm, Peter Tom-Petersen, motiv fra Vestergade m/ Dannebrogsflag & Vesterport i Faaborg, sign. & 1902, bladstørrelse 45 x 39 cm, Vilhelm Kyhn, 'Antwerpens Red', sign. & dateret 1853, bladstørrelse 26 x 46 cm, Vilhelm Kyhn, 'Landskab i uroligt vejr', sign. & dateret 1849, bladstørrelse 28 x 45 cm, Vilhelm Kyhn, 'Portræt af Per Johansen, oldermand i Tårbæk', sign. & dateret 1850, bladstørrelse 28 x 21 cm. Fremstår m/ håndteringsmærker og pletter. (9)

DKK 600
Auktionen afsluttes:  26-07-2024 19:24:00