Moderne kulturperle- og diamanthalssmykke af 14 kt. hvidguld
Vurdering:
7.000
Moderne kulturperle- og diamanthalssmykke af 14 kt. hvidguld i form af cirkelformet måne prydet med 38 små enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.28 ct., vedhængende dråbeformet hvid saltvandskulturperle. Stemplet 14k, 585, AI. Flettet kæde afsluttet med lille carabinlås. Samlet vægt ca. 6,1 g. Perlemål ca. 9,15 x 9,98 mm. Vedhæng L. inkl. øsken 4 cm. Kæde L. 40 cm. Minimale brugsspor.
11-05-2024 20:47:27