Moderne kulturperle- og diamanthalssmykke af 14 kt. hvidguld

Varenummer: 6440104

Næste bud: DKK 5.000
Vurdering: DKK 7.000

Moderne kulturperle- og diamanthalssmykke af 14 kt. hvidguld i form af cirkelformet måne prydet med 38 små enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.28 ct., vedhængende dråbeformet hvid saltvandskulturperle. Stemplet 14k, 585, AI. Flettet kæde afsluttet med lille carabinlås.
Samlet vægt ca. 6,1 g. Perlemål ca. 9,15 x 9,98 mm. Vedhæng L. inkl. øsken 4 cm. Kæde L. 40 cm. Minimale brugsspor.

DKK 5.000
Auktionen afsluttes:  22-04-2024 19:42:41