Maurice Lacroix 'Les Classiques'. Herrechronograf i stål med hvid skive, 1990'erne

Varenummer: 6417655
Vurdering: DKK 3.000

Herrearmbåndsur fra Maurice Lacroix, model Les Classiques, ref.nr.: 04724, i urkasse af stål, hvid skive med romertal, datoangivelse ved 4" position, seperat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, riflet optrækskrone, mineralglas, monteret med original lænke af stål med foldespænde, quartz urværk. Ø. 38 mm. Indvendig L. ca. 17,5 cm. Fremstår med brugsspor, patineret/snavset skive, visere mangler lumen, chronograf skal justeres. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 20:56:28