Louis Vuitton. 'Neverfull PM' håndtaske af Damier Ebene Canvas

Varenummer: 6471306

Næste bud: DKK 5.000
Vurdering: DKK 6.400

Louis Vuitton. 'Neverfull PM' håndtaske af Damier Ebene Canvas med ét åbent rum forsynet med indvendig lomme bag lynlås samt foret med sort stribet rødt lærredsstof præget med påskriften ARTICLES DE VOYAGE, Louis Vuitton, 101, CHAMPS ELYSEES PARIS på lomme. Monteret med karabinlås for aflukke af tasken. Besætninger af indfarvet brunt kernelæder og gyldent hardware. Produktionskode: VI0019. Fremstillet januar 2009 i Frankrig. H. 21,5 cm. B. 28 cm. D. 12 cm. Fremstår med brugsspor, laminering af indvendig lomme smuldrer. Mindre revner på Damier Canvas ved montage af fixpunkter af snørelukke på eksteriør.

Designet af 'Damier Canvas' blev udviklet af Louis Vuitton og hans søn Georges Vuitton i 1888. Næsten et århundrede senere, i 1998, blev mønsteret genindført som Damier Ebène, og det har været en af ​​Louis Vuittons største succeser. En lang række Damier canvas-typer er blevet introduceret siden da: Damier Azur, Damier Graphite og Damier Cobalt.

DKK 5.000
Auktionen afsluttes:  18-07-2024 20:46:00