Louis Vuitton. 'Illovo MM' skuldertaske af Damier Ebene Canvas

Varenummer: 6471320
Næste bud: DKK 3.600
Vurdering: DKK 4.600

Louis Vuitton. 'Illovo MM' skuldertaske af Damier Ebene Canvas med besætning af indfarvet brunt læder og gyldent hardware. Indvendigt, et større rum med en åben sidelomme. Fór af rødt kanvaslærred. H. 23 cm. B. 35 cm. D. 12 cm. Produktionskode: AR1015. Fremstillet november 2005 i Frankrig. Fremstår med lette/ alm. brugsspor.

Designet af 'Damier Canvas' blev udviklet af Louis Vuitton og hans søn Georges Vuitton i 1888. Næsten et århundrede senere, i 1998, blev mønsteret genindført som Damier Ebène, og det har været en af ​​Louis Vuittons største succeser. En lang række Damier canvas-typer er blevet introduceret siden da: Damier Azur, Damier Graphite og Damier Cobalt.
Auktionen afsluttes:  08-08-2024 20:45:00