Lord Elgin 'Fisher Body'. Vintage herreur i 14 kt. guld med sølvfarvet skive, 1960'erne

Varenummer: 6464245
Næste bud: DKK 4.800
Vurdering: DKK 6.000

Amerikansk vintage herrearmbåndsur fra Lord Elgin, i urkasse af 14 kt. guld, sølvfarvet skive med stregindeks og 'Fisher Body'-hestevogn (General Motors logo), riflet optrækskrone, plexiglas, monteret med senere læderrem med forgyldt spænde af stål, mekanisk urværk med selvoptræk. Ø. 33 mm. Fremstår med brugsspor, gravering på bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Auktionen afsluttes:  08-08-2024 19:17:00