Lars Pedersen 'Hugger'. Almuestol af malet træ, indskrift og årstal 1833.

Varenummer: 6436157
Hammerslagspris: DKK 3.000
Vurdering: DKK 4.000

Almue armstol af rød- og sortmalet træ, ryg med profileret top, fyldingspaneler og spoler, fladsnitdekoration, udskårede monogrammer og årstal 1833 samt teksten 'Sid paa mig og hviil dig'. H. 105 cm. B. 70 cm. SH. ca. 42 cm. Udført af stolemager Lars Pedersen 'Hugger' fra Jersie ved Køge. Fremstår med senere ombetrukket sæde med læder. Aldersrelaterede brugsspor, herunder ridser, mærker små afslag. Mindre ledeløshed.
Næsten lignende afbildet Axel Steensbergs 'Danske bondemøbler' 1973 s. 102.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 20:06:00

403338 13-02-2024 14:21:03 DKK 3000