Gå til mobilt website
Log ind
Log ud
Bliv bruger
Min side
Hjælp
Dansk
English
Auktioner
Fast pris
Kategorier
Få en vurdering
Tilbage
Auktioner
Hobby og samleobjekter
Oldsager
Følg denne vare
Følg ikke denne vare mere
Du er ikke logget ind
Log ind
Du følger nu denne vare
Varer jeg følger
Lars Pedersen 'Hugger'. Almuestol af malet træ, indskrift og årstal 1833.
Varenummer
:
6436157
Hammerslagspris
:
3.000
Vurdering
:
4.000
Almue armstol af rød- og sortmalet træ, ryg med profileret top, fyldingspaneler og spoler, fladsnitdekoration, udskårede monogrammer og årstal 1833 samt teksten 'Sid paa mig og hviil dig'. H. 105 cm. B. 70 cm. SH. ca. 42 cm. Udført af stolemager Lars Pedersen 'Hugger' fra Jersie ved Køge. Fremstår med senere ombetrukket sæde med læder. Aldersrelaterede brugsspor, herunder ridser, mærker små afslag. Mindre ledeløshed.
Næsten lignende afbildet Axel Steensbergs 'Danske bondemøbler' 1973 s. 102.
13-02-2024 20:06:00
Showroom:
DK, Vejle, Dandyvej
5
15
50
Alle
Kundenr.
Dato
Tid (CET)
Bud
403338
13-02-2024
14:21:03
3000
Close
Image 1 of 1
Maximize image
Restore image