Kurt Østervig. Høj skænk af valnød med skuffer og skydelåger

Varenummer: 6418915
Hammerslagspris: DKK 10.000
Vurdering: DKK 20.000

Kurt Østervig (1912 - 1986). Høj skænk fineret af valnød, front med seks skuffer og fire skydelåger bag fire teak skuffer samt hylder, medeformet stel. Fremstillet hos Brande Møbelindustri. H. 109,5 cm. L. 225 cm. D. 45 cm. 1960'erne. Ekstra skuffe medfølger. Fremstår med brugsspor, skolder på top.
Auktionen afsluttes:  30-04-2024 20:25:00

2242373 25-04-2024 09:29:51 DKK 10000