Kasia Banas. Abstrakt komposition (cd)

Varenummer: 6387658
Hammerslagspris: DKK 4.000
Vurdering: DKK 6.000

Kasia Banas (f. 1973). Abstrakt komposition, olie på lærred, sign. og dateret: K. Banas 10. 109 x 129 cm. (112 x 132 cm.)

Kasia Banas er polsk og uddannet på Kunstakademiet i Wroclaw, hvor hun bor og arbejder. Foruden i sit hjemland Polen har Kasia udstillet i Tyskland, Holland, England, Portugal, Spanien, Italien, Kroatien og Danmark.

Billederne bevæger sig i en god blanding af det abstrakte – figurative, og deres rige grafiske og koloristiske forskellighed gør dem interessante og fængslende. Kasias kompositioner holdes i stærke kontrastfarver og kan ses holdt i enten kolde eller varme kontrastfarver, men til tider suppleret med et pift af en farve fra modsatte ”lejr”. Malingen er påført i tynde laserende lag med talløse nuanceringer i farvetonerne.

Min kunst er inspireret af landskab og poesi: To inspirationskilder, der blander sig i mine illustrationer. Jeg bruger abstraktionssproget, men faktisk er det en dyb kærlighed til naturen, som altid har dannet inspirationen til mine malerier. Landskabets levende billede, det konstant skiftende lys, farve og rum, har altid været en god udfordring for mig. Derfor føler jeg et behov for en billedkommunikation, som er klar, kortfattet og abstrakt, men beholder dens medfødte dybder og variabilitet.

De ikoniske elementer i mine værker er simple former, linjer, rytmer og farver, der er klare illusioner til egentlige objekter, f.eks. et skib, en flodbred, en gangbro eller en mark. Min kunst er den billedlige fortælling af de oplevelser jeg får på mine rejser og ture, som så reflekteres ud på lærredet som mit personlige “landskabsportræt”.

Jeg bruger forskellige teknikker. Oliefarve på lærred er mit yndlingsmateriale, fordi det kræver meget tålmodighed, men i sidste ende bringer det strålende resultater. Oliemalerier har vidunderlige farver og et indre lys, som er umuligt at opnå med ethvert andet materiale. Jeg arbejder også med olie pastel og temperas på papir – disse værker er mere spontane, skitseagtige, malet med en fejende gestus.
Kilde: Galleri Tornby
Auktionen afsluttes:  12-06-2024 20:51:00

2346079 12-06-2024 17:21:35 DKK 4000