Vurdering:
Kammerstage af sølvplet med ovalt fodstykke og kanneleret fane, tilhørende konisk lyseslukker løstsiddende i hanken. O. 1900. Medfølges af ikke oprindeligt tilhørende lyssaks. Fremstår ustemplet med aldersrelaterede brugsspor og patina.