Kai Kristiansen for Miyazaki. Paper Knife. Fritstående tre-pers. sofa, egetræ

Varenummer: 6405247

Næste bud: DKK 16.000
Vurdering: DKK 21.000

Kai Kristiansen. Fritstående tre-pers. sofa med stel af massiv egetræ, løse hynder med dunfyld, betrukket med sort anilin læder fra Arne Sørensen. Formgivet 1956. Fremstillet hos Miyazaki, model 121 Paper Knife. L. 167 cm. Proveniens: Møbelarkitekt Kai Kristiansens egen møbel samling. Fremstår med lettere brugsspor på hynder. Se vare nr. 6405248.

DKK 16.000
Auktionen afsluttes:  25-05-2024 19:55:55