Kai Kristiansen for Miyazaki. Paper Knife. Fritstående tre-pers. sofa, egetræ
Vurdering:
21.000
Kai Kristiansen. Fritstående tre-pers. sofa med stel af massiv egetræ, løse hynder med dunfyld, betrukket med sort anilin læder fra Arne Sørensen. Formgivet 1956. Fremstillet hos Miyazaki, model 121 Paper Knife. L. 167 cm. Proveniens: Møbelarkitekt Kai Kristiansens egen møbel samling. Fremstår med lettere brugsspor på hynder. Se vare nr. 6405248.
12-06-2024 20:18:00