Kai Kristiansen for Miyazaki. Paper Knife. Fritstående to-pers. sofa samt skammel, egetræ (2)

Varenummer: 6405248
Vurdering: DKK 20.000

Kai Kristiansen. Fritstående to-pers. sofa samt skammel med stel af massiv egetræ, løse hynder med dunfyld, betrukket med sort anilin læder fra Arne Sørensen. Formgivet 1956. Fremstillet hos Miyazaki, model 121 Paper Knife. L. 116 cm. Proveniens: Møbelarkitekt Kai Kristiansens egen møbel samling. Fremstår med lettere brugsspor på hynder. (2) Se vare nr. 6405247.
Auktionen afsluttes:  21-04-2024 18:25:00