Kai Kristiansen. Et par lænestole i teak, model 121 'Paper Knife' (2)

Varenummer: 6449960
Næste bud: DKK 13.000
Vurdering: DKK 18.000

Kai Kristiansen. Et par lænestole med stel i massiv teak, løse hynder betrukket med sort/hvid nistret stof. Formgivet 1956. Model 121 'Paper Knife'. Fremstillet hos Magnus Olesen med mærkat herfra. H. 75/39. B. 63. D. ca. 75 cm. Fremstår med få brugsspor alderen taget i betragtning, mindre ridser og mærker. (2)
Auktionen afsluttes:  28-05-2024 19:31:10