Johannes Andersen. Et sæt på seks spisestole i teaktræ, model 16 (6)

Varenummer: 6470746
Næste bud: DKK 14.000
Vurdering: DKK 18.000

Johannes Andersen. Sæt på seks spisebordsstole med stel af massivt og fineret teaktræ, sæder betrukket cognacfarvet anilinlæder. Fremstillet hos Uldum møbelfabrik med mærkat herfra, model 16. H. 45/75 cm. Fremstår med få brugsspor alderen taget i betragtning, nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder ved dansk møbelpolster i Danmark. (6)
Auktionen afsluttes:  03-08-2024 19:30:00