Jewel House. Solitairering af 14 kt. hvidguld, ca. 0.90 ct. O. 2000

Varenummer: 6469712
Næste bud: DKK 2.400
Vurdering: DKK 3.000

Jewel House. (reg. 1999 - afm. 2004). Solitairering af 14 kt. hvidguld prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0.90 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: P3. Stemplet: 585 J.H. samt med israelsk Gold Hallmark. Ringskinne antagelig fremstillet i Israel. Ringstr.: 55,5/ 17,75. Ringen fremstår med brugsspor.
Bemærk: Diamanten fremstår mælket og uklar, hvilket har betydning for diamantens brillans.
Auktionen afsluttes:  25-07-2024 19:14:00