Jeanne Itasse-Broquet. Fransk Art Nouveau 'Najader' visitkortholder

Varenummer: 6437113
Hammerslagspris: DKK 4.600
Vurdering: DKK 3.000

Jeanne Itasse-Broquet. (1867-1941) Art Nouveau 'Najader' / Vandnympher, dobbelt visitkortholder af forsølvet bronze, signeret Jeanne Itasse samt stemplet Susse Frères editeurs, Paris afstøber. H. 24 L. 70 B. 22 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, 1 revne ved samling. Vægt ca. 17,7 kg.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 20:32:00