Japansk todelt rejseskab med skuffer af træ.

Varenummer: 6436975
Hammerslagspris: DKK 3.000
Vurdering: DKK 3.000

Japansk to-delt tanzu rejseskab med skuffer i med lyst bejdset træ med beslag og hængsler af metal samt indskrift med talrige skrifttegn i bunden.
20. Årh. H. 103,5 cm (samlet), B. 91, D. 41 cm. Fremstår med brugsspor, herunder enkelte mærker og skader.

Proveniens:
Stammer fra kunst- og antikvitetshandler Jørgen L. Dalgaards samling og bo.

Auktionen afsluttes:  13-02-2024 19:19:00