James Defontayne, London. George II lygteur i kasse af mahogni, ca. 1720-1740

Varenummer: 6435746
Hammerslagspris: DKK 5.000
Vurdering: DKK 6.400

George II lygteur i kasse af mahogni, urskive af messing med timekrans af tin med romer- og arabertal sign. James Defontayne, London, derover silent/strike-skive, urværk med graveret bagplade af messing. Optræksnøgle medfølger. H. 48,5 cm, B. 30 cm, D. 20 cm. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår restaureret og kompletteret.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 20:03:00

74674 13-02-2024 16:42:41 DKK 5000