Jaeger-LeCoultre. Vintage dameur i 18 kt. roséguld med 'fancy lugs', ca. 1950

Varenummer: 6430928
Vurdering: DKK 13.000

Vintage damearmbåndsur fra Jaeger-LeCoultre, cal. 461/2C, i urkasse af 18 kt. roséguld, 'fancy lugs', lys two-tone skive med arabertal og stregindeks, centreret sekundviser, riflet optrækskrone, plexiglas, monteret med senere rem med forgyldt spænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 25 mm. fremstår med brugsspor, renoveret skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
Auktionen afsluttes:  27-05-2024 20:42:56