Jaeger-LeCoultre. Vintage dameur i 18 kt. roséguld med 'fancy lugs', ca. 1950
Vurdering:
13.000
Vintage damearmbåndsur fra Jaeger-LeCoultre, cal. 461/2C, i urkasse af 18 kt. roséguld, 'fancy lugs', lys two-tone skive med arabertal og stregindeks, centreret sekundviser, riflet optrækskrone, plexiglas, monteret med senere rem med forgyldt spænde, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 25 mm. fremstår med brugsspor, renoveret skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. Auktionshuset.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.
27-05-2024 20:42:56