Holger H. Jerichau. Kystparti fra Capri

Varenummer: 6457545

Næste bud: DKK 4.400
Vurdering: DKK 7.000

Holger H. Jerichau (1861-1900). Kystparti fra Capri med sejlskibe og soppende dreng, olie på lærred, sign. Holger H. Jerichau. 63 x 83 cm (76 x 95 cm). Fremstår nyligt restaureret, med retoucheringer.
Proveniens: Blændrammen betegnet 'Motiv fra Capri, indkøbt i Köpenhamn Juni 1916 af W. Wingårdh, Helsingborg.' Wilhelm Wingårdh (1858-1919) var en velhavende skibsreder i Helsingborg.

DKK 4.400
Auktionen afsluttes:  26-07-2024 19:37:00