Henry Heerup, tegninger / bordkort, 'ERNA & Karlo' med kande, hjerte m.m. (2)

Varenummer: 6458310
Næste bud: DKK 4.000
Vurdering: DKK 8.000

Henry Heerup (1907-1993). Bordkort med motiver - kande / hjerte 'ERNA' samt person / vindue 'Karlo', indrammede tegninger m/ bly & akvarel, sign. i bly HEERUP, 8,5 x 11 cm (16 x 18 cm). Proveniens: Omkring 1949 / 1950 var Heerup inviteret til fest & medbragte tegnede bordkort, som disse to hidrøre fra. (2)
Auktionen afsluttes:  27-07-2024 19:20:00