Hans J. Wegner (1914-2007) for Andreas Tuck: Skrivebord af teak og eg med klapper, model AT305

Varenummer: 6473090
Hammerslagspris: DKK 8.600
Vurdering: DKK 12.000

Fritstående skrivebord med stel af massivt egetræ, sarg med én stor og to mindre skuffer, plade af finéret teaktræ. Fremstillet hos Andreas Tuck med brændestempel herfra. H. 72, L. 140-236, B. 76 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsspor, ridser og nopgle skjolder. Plade buer let ved frontkant.
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 18:14:00