Hans Henningsen (1886-1952). Portræt af kunst- og antikvitetshandler Viggo Th. Larsen i København.

Varenummer: 6465907
Vurdering: DKK 4.000

Hans Henningsen (1886-1952). Portræt af kunst- og antikvitetshandler Viggo Th. Larsen som havde butik i Bredgade 22 København, olie på lærred. Imponerende guldramme med mærkat fra Valdemar Kleis - Vesterbrogade 58 - København.
Sign. med monogram. 92 x 79 (121,5 x 103,5) cm. Reparation af lærredet og med udstillingsmærkat fra 1927.

Medfølger udklip, foto og bog om maleren Hans Henningsen af Andreas Winding 1944, hvori dette portrætmaleri og Viggo Th. Larsen, som også blev kaldt Lars Postkasse, er omtalt s. 103 og afbildet s. 101.
Auktionen afsluttes:  12-07-2024 18:48:00