George II tilt-top table, ca. 1735-50

Varenummer: 6436224
Vurdering: DKK 3.000

George II tilt-top table/ vippebord med udskåret tre-pas fod af egetræ fra tiden, ca. 1735-1750. Senere restaureret og komplimenteret med kvadratisk plade af mahogni samt nyere messingbeslag. H. 74 cm. B. 96 cm. D. 96 cm. Fremstår med aldersrelateret patina og brugsspor.
Auktionen afsluttes:  16-04-2024 18:38:27